کلاه ایمنی هوشمند

کلاه ایمنی هوشمند

حوادث معدنی تهدیدی جدی برای هر مجموعه معدنی می‌­باشد. حوادث در مقیاس­‌های مختلف آسیب­‌های متفاوتی را بر مجموعه­‌ها تحمیل می‌­کنند. بسیاری از حوادث رایج در معادن بالاخص معادن زغال­سنگ ناشی از افزایش غلظت گازهای سمی در کارگاه‌­های استخراجی می­‌باشد لذا سنجش به­‌هنگام و پیوسته این پارامتر نقش بسزایی در کاهش حوادث این مجموعه‌­ها ایفا می­‌کند. از طرفی مسئله آگاهی و اطمینان از استفاده مستمر از کلاه توسط کارگران یکی از نگرانی­‌های دائمی مسئولان HSE در معادن می­‌باشد. همچنین قابل ذکر است که در هنگام بروز حوادث اطلاع از وضعیت سلامتی کارگران محبوس و موقعیت مکانی آن­ها جهت انجام عملیات امدادرسانی بسیار حائز اهمیت می‌­باشد لذا ایجاد سامانه­‌ای با قابلیت اقناع ضرورت­‌های فوق بسیار کاربردی و مفید می­‌باشد. مشخص است که با کاهش موقعیت‌­های بحرانی و بروز حوادث و همچنین ایجاد فضایی امن از نظر جسمی و روانی برای کارکنان موجب افزایش بهره­‌وری مجموعه‌­ها می­‌گردد.

کشور ایران دارای معادن زغال‌سنگ فراوانی است که با توجه به نوع و شرایط کانسار اغلب به روش‌های سنتی زیرزمینی استخراج می‌شوند. با توجه به روش استخراج، عدم استفاده از روش‌های مکانیزه برای استخراج زغال، وقوع حوادث امری اجتناب‌ناپذیر است و بروز این حوادث ممکن است باعث صدمات جبران ناپذیر اقتصادی و حتی انسانی شود.

ابداعات و نوآوری‌های مربوط به اینترنت اشیا این ظرفیت را دارند که محیط کار را امن‌تر کنند. این کار با حذف حضور کارگران از محیط‌های پرریسک، خودکارسازی فرآیندهای کلیدی و نظارت از راه دور انجام می‌شود. جمع‌آوری داده برای پیش‌بینی تهدیدهای احتمالی امنیتی و واکنش نشان دادن به آنها از دیگر کارکردهای اینترنت اشیا در ارتقای امنیت محیط کار در معادن است. لباس‌های هوشمند متصل به اینترنت و خودکارسازی، 2 مورد از فرصت‌های منحصر به فردی هستند که در رویارویی با خطر محیط استخراجی از سوی اینترنت اشیا ارائه می‌شود. علاوه بر این، حسگرهای پوشیدنی، توانمندی نظارت و تحلیل طیف وسیعی از عوامل از جمله تشخیص گازهای خطرناك را دارند.

از این رو سامانه‌های اتوماسیون می‌توانند موجب افزایش بهره‌وری شوند. زیرا هر نیروی کار با کاهش هزینه‌های مؤثر، کارآمدتر خواهد شد. همچنین کنترل خودکار و نظارت از راه دور ممکن است با بهبود امنیت کارگران موجب سودآوری شود. علی­‌رغم تلاش‌ها و نتایج مثبت در میزان کاهش بروز حوادث در برخی از بزرگترین معادن جهان، واقعیت این است که کارگران هنوز در سایت‌های معدنی دچار آسیب می‌شوند. این موضوع برای هیچ شرکت معدنی قابل قبول نمی‌باشد. بهبود در بخش ایمنی باید با اتوماسیون، تجهیزات پوشیدنی، ردیابی موقعیت‌ مکانی و سایر تکنولوژی‌هایی که بر روی بهره‌وری تمرکز دارند، تحقق یابد.

راهکار پیشنهاد شده توسط شرکت فنی و مهندسی فناوران ویرا پاسارگاد، ارائه یک سیستم جهت پایش و نظارت هوشمند برای معادن زیرزمینی با طراحی و توسعه یک کلاه ایمنی و نرم‌افزار مربوطه است که نقشی هرچند کوچک در کاهش آمار حوادث معدنی و افزایش تولید و بهره‌­وری معادن داشته باشد.

این شرکت در سال 1398 توسط جمعی از فارغ‌التحصیلان دانشگاه‌های صنعتی شریف، صنعتی امیرکبیر، تهران، تربیت مدرس و … در رشته‌های مهندسی معدن، برق، مکانیک، کامپیوتر، زمین‌شناسی تاسیس شده است و به اهداف مشخص خود در این پروژه جهت نظارت به‌هنگام در معادن زیرزمینی و به دنبال آن افزایش ایمنی رسیده است.

برخی از اهداف کلیدی این سامانه موجود در ذیل آمده است:

 • دسترسی برخط و به‌­هنگام به اطلاعات محیطی از کارگاه­‌های معدنی
 • اطمینان از به سر داشتن کلاه توسط کارگران
 • انجام فرآیند حضور و غیاب افراد و ثبت ساعات کاری مفید
 • تعیین محدوده­‌های مجاز برای غلظت گازهای خطرناک بر اساس استانداردهای موجود
 • راحتی و سبک بودن جهت افزایش بهره­‌وری فرآیندهای کاری
 • مقاومت بالا در مقابل ضربات وارده بر کلاه
 • تسریع در فرآیند امداد رسانی به افراد آسیب دیده
 • نمایش موقعیت مکانی افراد حاضر در کارگاه بر روی نقشه

فناوری‌های نوین خردایش

فناوری‌های نوین خردایش

شرکت ویراپاسارگاد با وجود ظرفیت‌های فراوان در مجموعه خود بر روی فناوری‌های نوین خردایش سنگ، مطالعات و تحقیق و توسعه ویژه‌ای داشته است که می‌توانید از طریق صفحه تماس با ما در جریان این امور قرار بگیرید.

موقعیت‌یابی زیرزمینی

موقعیت‌یابی زیرزمینی

نیاز به موقعیت‌­یابی پرسنل و تجهیزات در کارگاه‌­های زیرزمینی و فضاهای سرپوشیده از اهمیت بالایی برخوردار می‌­باشد. در زمان بروز حوادث مختلف در معادن زیرزمینی مهم­ترین اصل به منظور تسهیل و سرعت بخشیدن به عملیات امداد و نجات مشخص بودن موقعیت افراد مشغول به کار در این مکان­‌ها می‌­باشد.

شناسایی و نمایش، موقعیت مکانی افراد در معادن زیرزمینی و پناهگاه‌­های زیرزمینی، موقعیت مکانی آتش‌نشان­‌های مشغول به خدمت در فضاهای سرپوشیده، از کاربردهای فناوری مذکور می‌­باشد. همچنین لازم به ذکر است، با استفاده از این فناوری، قابلیت انتقال بی­‌سیم داده­‌های سنجش شده، توسط ابزار دقیق‌های نصب شده در تونل‌­های بین شهری، مترو، مغارهای نیروگاهی و … وجود دارد. این مهم به وسیله امواج رادیویی و با استفاده از ابزار طراحی شده، کاربردهای مذکور را برآورده می­‌سازد.

نظر به محدودیت­‌های موجود در فضاهای زیرزمینی، نظیر: عدم امکان استفاده از فناوری­‌های موقعیت­‌یابی مرسوم در سطح زمین (GPS)، این فناوری در وضعیت­‌های بحرانی؛ همچون بروز حوادث امکان امدادرسانی سریع و قابل اطمینان را فراهم می­‌سازد. ابزار موجود در کنار قابلیت موقعیت‌­یابی ذکر شده می­‌تواند موقعیت­‌های به دست آمده را به صورت بی‌­سیم، به‌هنگام و برخط منتقل کند.

در حال حاضر در فضاهای زیرزمینی، موقعیت­‌یابی انجام نمی‌­پذیرد و انتقال داده سنجش شده توسط ابزارها به وسیله سیم به سطح زمین منتقل می‌­شود.

بر همین اساس شرکت فنی و مهندسی ویرا پاسارگاد، موفق به ارائه طرحی برای موقعیت‌یابی افراد در فضای زیرزمینی شده است که کارکنان و افراد حاضر در معادن زیرزمینی می‌توانند در لحظه شناسایی و موقعیت‌یابی شوند و بدین ترتیب رصد و نظارت بر آن‌ها با سهولت انجام خواهد پذیرفت.

در پروژه مورد نظر که توسط شرکت فنی و مهندسی فناوران ویرا پاسارگاد ارائه شده است، قرار است به کمک یک بستر مخابراتی، زیرساختی فراهم شود تا بتوانیم به کمک آن موقعیت افراد در فضاهای زیرزمینی نظیر معادن و فضاهای سرپوشیده را بیابیم. طرح پیشنهادی، ایجاد یک شبکه ارتباطی بی­‌سیم با معماری شبه درختی می‌باشد.

در راستای اجرای این طرح، شرکت ویرا پاسارگاد با انجام هماهنگی‌های لازم، آزمایشات اولیه این پروژه را به صورت پایلوت در معدن زیرزمینی مجتمع سرب نخلک اجرا کرد. نتایج این آزمایشات نشان از موفقیت این طرح در معادن زیرزمینی می‌دهد که به درستی توسط کارشناسان و متخصصین ویرا پاسارگاد طراحی و اجرا شده است.

گجت هوشمند اندازه‌گیری علائم حیاتی

گجت هوشمند اندازه‌گیری علائم حیاتی

شرایط کاری از نظر محیطی و ایمنی در معادن زیرزمینی بخصوص معادن زغال‌سنگ در مقایسه با سایر معادن مشکل‌تر است. در معادن زیرزمینی وجود عواملی همچون محدود بودن فضای کارگاه، فقدان نور کافی، وجود گازهای قابل انفجار و گرد و غبار سمی، هجوم آب، ریزش سقف و موارد بی‌شمار دیگر باعث می‌شود که بهداشت و سلامتی کارکنان و همچنین اقتصاد معدن به مخاطره بیافتد. آگاهی از خطرات موجود در معادن و چگونگی پیشگیری و مقابله با آنها سبب می‌گردد تا راندمان کار و ایمنی کارگاه افزایش یابد و همچنین از میزان حوادث و ضایعات ناشی از عدم توجه به مقررات حفاظتی به نحو چشم‌گیری کاسته شود. یکی از موارد آگاهی از شرایط معادن، اطلاع از علائم حیاتی افراد مشغول به‌کار در معدن است که منجر به بهبود کنترل و نظارت سلامت پرسنل می‌شود.

انتقال علائم حیاتی ثبت‌شده افراد به صورت به‌هنگام به بخش مدیریت و ایمنی نیازمند راه ارتباطی بین سطح زمین و زیرزمین است تا عملیات نظارت بخصوص در هنگام حوادث، صورت گیرد. عدم وجود و قطع راه‌های ارتباطی و شبكه‌های مختلف در صورت وقوع يك بحران از جمله مشكلات معادن زیرزمینی و دغدغه هميشگی بخش ایمنی معادن در تمامی مراحل پيش از وقوع، حين و پس از بحران است.

در هنگام وقوع حادثه و قبل و بعد از آن، یکی از مهم‌ترین پارامترهای مدیریت بحران، اطلاع کافی از شرایط محیطی و علائم حیاتی افراد می‌باشد. علائم حیاتی نظیر ضربان قلب، درجه حرارت بدن و مقدار تنفس در دقیقه فرد، کمک شایان توجهی به کسب آگاهی افراد مدیریتی و امدادگر خواهد کرد. شرط لازم آگاه‌سازی افراد روی سطح زمین از وضعیت عمومی افراد، انتقال داده‌های سنجش‌شده به سطح زمین می‌باشد.

هزينه بسيار زياد پياده‌سازی سيستم‌های پايش سلامتی، محدوديت شعاع پوشش اين سيستم‌ها، وابستگی سيستم‌های كنوني به زيرساخت‌های ارتباطی گسترده و همچنین صرف زمان و انرژي زياد براي پردازش اطلاعات حاصل از آن‌ها، نياز به فناوری‌های ارتباطی مدرن حس می‌گردد. فناوری ارتباطی مذکور باید پايدار، فراگير، خوداتكا، سبك وزن، ارزان قيمت و امن براي انتقال علائم حياتی در شرايط بحرانی باشد. يكی از اين فناوری‌ها، شبكه‌های حسگر بی‌سيم است كه ويژگی‌های منحصر به فرد آن باعث گستردگی روزافزون دامنه كاربردهای آن گرديده است.

اندازه‌گيری علائم حياتی سال‌ها است كه به عنوان يكی از اصلی‌ترين روش‌ها برای كمک به تشخيص دقيق‌تر، مورد استفاده متخصصین است. امدادرسان علائم حياتی را به وسيله دستگاه‌های موجود بدست آورده، سپس به آناليز داده‌ها می‌پردازد و با توجه به اين داده‌ها مشكل فيريولوژيكی فرد را تشخيص داده و بر اساس آن اقدامات امدادی و دارویی مناسب را به منظور بهبود فرد به كار می‌گيرد.

با استفاده از حسگرهای محافظ شبكه‌های حسگر بی‌سيم كه قادر به درک تمامی علائم حياتی مورد نياز افراد هستند، می‌توان اين داده‌ها را ثبت و از طريق شبكه‌ای بی‌سيم و بی‌نياز به زيرساخت به مركز کنترل ارسال نمود تا پس از پردازش‌های متفاوت، در صورت غير نرمال‌بودن طيف داده‌ها تدابير لازم درمانی توسط امدادرسان باز پس فرستاده شود و به بهبود مصدوم منجر شود. علائم بيومتريک كه در شرايط بحرانی به تشخيص امدادرسان كمك می‌كنند را می‌توان به وسيله 10 حسگر متفاوت دريافت و مورد استفاده قرار داد. اين حسگرها به شرح زیر هستند:

 • نبض
 • اكسيژن خون
 • وضعيت قرارگيری بدن (تغييرسنج)

اطلاعات اين حسگرها می‌توانند در نظارت لحظه‌ای

 وضعيت افراد به منظور تجزيه و تحليل براي تشخيص پزشكي مورد استفاده قرار گيرند. اطلاعات بيومتريک جمع‌آوری شده می‌توانند به صورت بی‌سيم با استفاده از شبكه‌های حسگر بی‌سيم ارسال شوند.

در این طرح مجموعه ویرا پاسارگاد اقدام به طراحی و ساخت گجت هوشمند علائم حیاتی متصل به وسایل حمل و نقل، کارگران و کارکنان معادن (اعم از کلاه، لباس و …) کرده است که می‌توان در لحظه وضعیت سلامتی کارگران معدن را نظارت و پایش کرد و بدین ترتیب از ایمنی کارگران در لحظه اطمینان حاصل نمود.

استخراج لیتیوم از شورابه‌ها

استخراج لیتیوم از شورابه‌ها

لیتیوم یکی از رایج‌ترین فلزات مورد استفاده در صنعت می‌باشد که دارای طیف گسترده‌ای از کاربردها از جمله در باتری‌ها، گریس‌های روانکار و محصولات دارویی می‌باشد. گزارش‌های بازار فلزات با ارزش نشان داده‌اند که تقاضا برای لیتیوم در جهان از سال 2010 تا 2020، 5/2 برابر شده است. بنابراین نیاز به توسعه منابع لیتیم افزایش پیدا کرده است. به دلیل همین تقاضای روزافزون لیتیوم در کاربردهای متنوع و به‌ویژه در ساخت باتری‌های لیتیومی، استخراج لیتیم از منابعی همچون شورابه‌ها و آب دریا در مناطقی که کانه‌های لیتیم وجود ندارد، اهمیت ویژه‌ای یافته است. گرچه غلظت لیتیم در چنین منابعی بسیار پایین می‌باشد، اما به دلیل بالا بودن حجم این منابع، استحصال لیتیم از آن‌ها از لحاظ اقتصادی توجیه‌پذیر خواهد بود. ترکیب‌شیمیایی شورابه‌ها در مناطق مختلف، بسیار متنوع است و میزان لیتیم موجود در هر منبع در کنار غلطت سایر یون‌های محلول، تعیین‌کننده فرآیند مناسب جهت استخراج لیتیم از آن شورابه می‌باشد. امروزه حدود 80 درصد لیتیم از منابع شورابه با نسبت مولی منیزیم به لیتیم پایین (کمتر از 3) استخراج می‌شود. شورابه‌های داخلی ایران نیز از همین دست شورابه‌ها می‌باشند.

در همین راستا شرکت فنی و مهندسی فناوران ویراپاسارگاد با تکیه بر دانش علمی و تجربه متخصصین خود سعی در استخراج لیتیم از شورابه‌ها به عنوان اصلی‌ترین منابع لیتیم در کشور نموده است.

استحصال فلزات با ارزش از زباله‌های الکتریکی

استحصال فلزات با ارزش از زباله‌های الکتریکی

امروزه صنعت بازیافت ضایعات الکترونیک و کامپیوترهای مستعمل، یک صنعت بزرگ و همه‌گیر به شمار می‌رود و کشورهای زیادی همچون چین، هند و پاکستان درآمد سرشاری از این صنعت به دست می‌آورند. به خصوص کشور چین که با وارد کردن حجم بسیار زیادی از ضایعات الکترونیکی از آمریکا و اروپا و بازیافت طلا و نقره و سایر فلزات گرانبها از این ضایعات، شغل‌های زیادی برای مردم خود به وجود آورده است.

به دلیل درآمد بالای بازیافت ضایعات الکترونیکی، بسیار از افراد مایل هستند که در مورد این صنعت بیشتر بدانند و اطلاعات بیشتری کسب کنند و در صورت فراهم شدن شرایط، وارد این صنعت شوند. بعضی از افراد قصد دارند که یک کارگاه با ظرفیت بازیافت کم تا متوسط ایجاد کنند و بعضی نیز مایلند یک واحد صنعتی با حجم بالا راه اندازی نمایند که خوشبختانه به شرط دسترسی داشتن به حجم کافی از ضایعات الکترونیک و کامپیوترهای مستعل، هر دو گروه می‌توانند در کارشان موفق شوند. ولی باید توجه داشت که در صورتی که به مقدار نیاز به ضایعات دسترسی نداشته باشیم شکست ما قطعی خواهد بود.

یکی از نکات مثبت صنعت بازیافت ضایعات الکترونیک این است که ایجاد یک کارگاه با حجم کم نیازی به سرمایه بالایی ندارد و فقط دسترسی به ضایعات و البته داشتن مهارت و علم بازیابی طلا و نقره و فلزات گروه پلاتین کفایت خواهد کرد.

تقریبا بیشتر ضایعات الکترونیکی قابل بازیافت و حاوی مواد و فلزات با ارزش هستند. برای مثال کامپیوترهای مستعمل و لپ‌تاپ‌های اسقاطی، مادربوردها و بردهای الکترونیکی حاوی مقدار قابل توجهی طلا، نقره و فلزات گروه پلاتین نظیر پلاتین و پالادیوم می‌باشند. همچنین لوازم الکتریکی و الکترونیکی مثل تلویزیون، پرینتر، دستگاه فتوکپی، تلفن و بسیاری از لوازم دیگر اگر فلزات گرانبها نداشته باشند حتما فلزاتی نظیر آهن، مس و آلومینیوم دارند که باید بازیافت شوند. همچنین در ضایعات الکترونیک مقدار زیادی پلاستیک و مواد پلیمری یافت می‌شود که بازیافت آنها نیز یک درآمد جانبی را به همراه دارد.

تقریبا بیشتر ضایعات الکترونیکی قابل بازیافت و حاوی مواد و فلزات با ارزش هستند. برای مثال کامپیوترهای مستعمل و لپ‌تاپ‌های اسقاطی، مادربوردها و بردهای الکترونیکی حاوی مقدار قابل توجهی طلا، نقره و فلزات گروه پلاتین نظیر پلاتین و پالادیوم می‌باشند. همچنین لوازم الکتریکی و الکترونیکی مثل تلویزیون، پرینتر، دستگاه فتوکپی، تلفن و بسیاری از لوازم دیگر اگر فلزات گرانبها نداشته باشند حتما فلزاتی نظیر آهن، مس و آلومینیوم دارند که باید بازیافت شوند. همچنین در ضایعات الکترونیک مقدار زیادی پلاستیک و مواد پلیمری یافت می‌شود که بازیافت آنها نیز یک دآامد جانبی را به همراه دارد.

یکی دیگر از شرایط لازم برای ورود به صنعت بازیافت ضایعات الکترونیک، داشتن علم بازیابی طلا و نقره و سایر فلزات گرانبها است. برای فرا گرفتن این علم باید ماه ها و چه بسا سال‌ها مطالعه کنید و تجربه کسب کنید تا بتوانید به این صنعت وارد شوید. در صورتی که بدون مهارت کافی دست به بازیافت ضایعات الکترونیکی بزنید، اگر شکست نخورید، حتما بخشی از سرمایه خود را از دست می‌دهید و ضرر زیادی خواهید کرد. از طرفی با توجه به این که در این حرفه باید با مواد شیمیایی و اسیدهای خطرناک کار کنید و با دودهای اسیدی و سمی و پسماندهای مضر برای محیط زیست سر و کار داشته باشید، ممکن است در صورت نداشتن آگاهی و مهارت به سلامتی خود آسیب بزنید. شرکت فنی و مهندسی فناوران ویراپاسارگاد در این راستا اقدام به جمع‌آوری اطلاعات کافی در خصوص نحوه جمع‌آوری این تجهیزات و همچنین نحوه استخراج فلزات باارزش از این منابع با استفاده از روش‌های مختلف و با تکیه بر دانش کارشناسان و متخصصان خود کرده است.

پردازش تصویر

پردازش تصویر

به طور کلی ‌می‌توان گفت اندازه‌گیری هندسه ناپیوستگی‌ها از رخنمون سنگ به سه روش دستی، تکنیک پردازش تصویر و لیزری انجام می‌شود. امروزه روش‌های دستی متداول‌ترین روش برداشت ناپیوستگی‌ها به شمار می‌رود. در این روش برداشت ناپیوستگی‌ها به صورت درجا و با استفاده از وسایلی نظیر کمپاس، متر نواری و پروفیل‌متر صورت می‌گیرد. برداشت درزه‌ها در این روش به دو صورت پیمایش خطی (اسکن لاین) و برداشت پنجره‌ای انجام می‌شود. برداشت درزه‌ها به روش معمول مشکل و اغلب ناقص است. این پیمایش‌ها به ندرت بر اساس یک اصول منظم در عملیات معدنکاری بکار می‌روند و به دلایلی نامطلوب هستند: اول اینکه رخنمون سنگ بلافاصله بعد از آتشباری فاقد سیستم نگهداری است و اغلب مکان پرخطری است. دوم اینکه قسمت بزرگی از رخنمون سنگ ممکن است دور از دسترس باشد، سوم اینکه اندازه‌گیری به روش دستی یک فرآیند وقت‌گیر است و چهارم اینکه برداشت تمامی درزه‌ها با روش دستی امکان‌پذیر نیست.

پردازش تصاویر دیجیتال ابزاری بسیار دقیق، کامل و سریع به منظور سیستمی کردن روش‌های دستی است. طرح حاضر با بهره‌گیری از علم پردازش تصاویر دیجیتال به دست‌یابی خصوصیات هندسی ناپیوستگی‌های سنگی به روش خودکار و بدون برداشت‌های دستی صحرایی سنتی می‌پردازد. در این روش، با صرف وقت و هزینه کمتر در مقایسه با روش دستی، خطاهای انسانی و ابزاری موجود در روش‌­های دستی نیز به کمترین مقدار خود خواهد رسید. در تکنیک‌های پردازش تصاویر دیجیتالی ناپیوستگی‌ها با حداقل کردن دخالت کاربر، ضمن غلبه بر محدودیت‌های روش دستی، روشی سریع، کامل و موثر برای تعیین پارامترهای هندسه درزه‌ها فراهم می‌سازد و چشم‌اندازی سریع برای شناسایی و آنالیز هندسه ناپیوستگی‌ها ارائه می‌دهد.

اهداف اجرای این پروژه کاهش هزینه‌های حفاری، برداشت مغزه و مغزه‌نگاری و همچنین کاهش خطای انسانی و توصیفی مناسب از شرایط محیطی مورد بررسی می‌باشد.

راهکار پیشنهاد شده توسط شرکت فنی و مهندسی فناوران ویرا پاسارگاد، ارائه یک نرم‌افزار توسعه داده شده توسط این مجموعه است که در کمترین زمان و با دقت بالا بتوان به مشخصات درزه سینه‌کار و خصوصیات زمین‌شناسی دست یافت. برای تعیین ویژگی‌های هندسه ناپیوستگی‌ها با استفاده از تصاویر دیجیتالی، ابتدا با دوربینی مناسب از رخنمون سنگ عکسبرداری می‌شود. برای آشکارسازی درزه‌ها تصاویر باید از یک دوربین با کیفیت استفاده شود. با استفاده از عکس‌های گرفته شده و تحلیل نتایج توسط نرم‌افزار، شناسنامه درزه‌های موجود در توده‌سنگ را می‌توان استخراج و توده‌سنگ را توصیف کرد. در مرحله توصیف توده سنگ، اطلاعاتی از هندسه ناپیوستگی‌ها نظیر زاویه اثر، فاصله‌داری، چگالی درزه‌داری و تداوم ناپیوستگی‌ها به دست آمده و شاخص کیفیت سنگ (RQD) در هر راستای دلخواه مشخص می‌شود.

دیسپچینگ

دیسپچینگ

هزینه بالای خرید و نگهداری ناوگان ماشین‌آلات معدنی، دلیل محکمی است بر لزوم اجرایی شدن هوشمندسازی این ناوگان در عملیات‌های اجرایی است. عدم مدیریت و مانیتورینگ این ناوگان نه تنها هزینه‌های سازمانی را افزایش می‌دهد بلکه باعث ایجاد مشکلاتی غیر منتظره در مدیریت ناوگان ماشین‌آلات معدن می‌شود. اجرای پلتفرم هوشمندسازی که ماحصل آن در دست داشتن اطلاعات لحظه‌ای از موقعیت ماشین‌آلات، تناژ تولید، اطلاعات تعمیر و نگهداری و … است می‌توان به‌صورت لحظه‌ای عملیات تولید در معدن را رصد کرد و تصمیماتی دقیق‌تر منطبق بر واقعیت گرفت. کاهش هزینه‌های عملیاتی، کاهش ریسک، افزایش کارایی و بهره‌وری و همچنین بهبود فرآیندهای گزارش‌گیری بر پایه نیروی انسانی، از جمله مهمترین فواید استفاده از سامانه مدیریت ناوگان معدنی است.

در این راستا شرکت فنی و مهندسی فناوران ویراپاسارگاد برآن شد تا در مسیر پیشرفت صنعت معدنکاری، طرح هوشمندسازی ماشین‌آلات معادن روباز با قابلیت‌های مدیریت ناوگان، دیسپچینگ و مدیریت تعمیر و نگهداری را ارائه داده و مسیر مدیریت مجموعه معدن را هموار سازد. دیسپچینگ که به گسیل هوشمند ماشین‌آلات شناخته شده و همواره تجهیزات رویت، کنترل و تخصیص می‌کند همچنین امکان تماس به طور همزمان با آنها از طریق مانیتورینگ فراهم می‌کند.

پیشنهاد ویراپاسارگاد برای اجرای طرح تمرکز بر روی یک جبهه‌کار که شامل یک ماشین بارکننده و تعدادی کامیون برای اعتبار سنجی عملیات است. در همین حین زیرساخت‌های شبکه وایرلس و سرور فراهم شده و هدف استفاده از انرژی خورشیدی برای راه‌اندازی دکل‌ها است. همچنین شناخت منطقه برای ثبت عوارض، بررسی جانمایی آنتن‌ها و مقدمات اجرای نهایی نیز صورت می‌گیرد.

علاوه بر مزیت­‌های عملیاتی و اجرایی که تأثیر بسزایی در روند معدنکاری مجموعه خواهد داشت می‌­توان به بومی بودن دانش و فناوری طرح اشاره کرد. این امر نه تنها از خروج ارز جلوگیری خواهد بلکه در حفظ اطلاعات مجموعه نیز نقش بسزایی دارد.

با در دست داشتن اطلاعات لحظه‌ای از موقعیت ماشین‌آلات، تناژ تولید، اطلاعات تعمیر و نگهداری و … می‌توان به‌صورت لحظه‌ای عملیات تولید در معدن را رصد کرد و تصمیماتی دقیق‌تر منطبق بر واقعیت گرفت. بخشی از سیستم هوشمندسازی که سیستم دیسپچینگ است امکان بهینه‌سازی تخصیص ماشین‌آلات بارگیری و باربری را به‌صورت لحظه‌ای فراهم می‌کند، به گونه‌ای که سبب کمینه کردن زمان بیکاری وسایل بارگیر و زمان در صف بودن وسایل باربر می‌شود. کنترل دقیق محل بارگیری ماده معدنی، تناژ بارگیری شده و حتی تعیین عیار ماده معدنی بارگیری شده اتفاق می‌افتد و درنتیجه از میزان وقت صرف شده در حین تولید نیز کاسته می‌شود که باعث افزایش راندمان خط فرآوری می‌شود. امروزه سیستم دیسپچینگ مورد اطمینان‌ترین راه‌حل در صنایع معدنی است. این سیستم امکان پیاده‌سازی راهکارهای تولیدی ویژه را با استفاده از مجموعه وسیعی از ابزارهای معدنی فراهم می‌کند. بهینه‌سازی ناوگان، افزایش میزان استفاده از ماشین‌آلات را به دنبال دارد که باعث افزایش تولید می‌تواند بشود.

ساختار  پیشنهادی شرکت ویرا پاسارگاد از دو بخش سخت‌افزار و نرم‌افزار تشکیل شده است که سیستم معدنکاری هوشمند از بخش‌های سخت‌افزار که شامل ماژول‌های نصب شده بر روی ماشین‌آلات (ترکر)، شبکه وایرلس و سرور محلی تشکیل گردیده است. مجموعه ماژول‌ها و راه ارتباط راننده با اتاق کنترل توسط سخت‌افزار ترکر انجام می‌شود که با توجه به شرایط محیطی معدن باید از ویژگی‌های خاصی برخوردار باشد. مبحث مهم بعدی سخت‌افزاری شبکه است که باید تمام نقاط معدن را پوشش دهد و تایم سوییچ کمی داشته باشد.

ژئوتوریسم

ژئوتوریسم

متخصصان امر عقیده دارند که ژئوتوریسم در ایران با تاسیس ژئوپارک جهانی قشم رسمیت یافته است. اما به جز آن، مخروط‌های آتشفشانی دماوند، تفتان، سهند، سبلان و بزمان همراه با ژئوترمال ها و چشمه‌های آب گرم و گوگرددار، توده‌های نفوذی و باتولیت های کوه کرکس کاشان، علم کوه البرز، موته و زریگان، شاه کوه خراسان جنوبی، لوچان زاهدان، خواجه مراد مشهد، توده‌های تراورتن دشت قروه، آذر شهر، کوه تخت زاهدان، تکاب، کبودرآهنگ و شمال اراک، ستون‌های بازالتی سربیشه و ماکو، غارهای آذرین میمند درشهر بابک و کندوان در دامنه سهند و منطقه فسیلی مراغه به عنوان بهشت فسیلی ایران، گنبدهای نمکی و گل‌فشان‌های سواحل عمان و جلگه گرگان از مهم‌ترین جذابیت‌های گردشگری زمین‌شناسی در ایران به شمار می‌روند. علاوه بر این‌ها، دریاچه‌ها و چاله‌های داخلی، یخچال‌ها و سیرک‌های یخچالی نیز از اهمیت بسزایی برخوردارند.

از اهم پدیده‌های فرسایشی و رسوب‌شناسی ایران نیز می‌توان به حرکات دامنه‌ای و زمین لغزش‌های تالش، سیمره، دریاچه ولشت، رودبار، دره طالقان و زمین‌لغزش‌های منطقه بدرانلوی خراسان شمالی، نهشته‌های لسی شمال شرق ایران در گلستان و شمال خراسان و نیز اشکال انحلالی و کارستی مانند چشمه‌های متعدد کارستی در زاگرس و کپه داغ، دولین کوه پراو کرمانشاه، غارهای آهکی قوری قلعه پاوه، علی صدر همدان، شاپور کازرون و کتله خور زنجان، پولیه‌های دشت ارژن و دشت گولیل در خراسان شمالی و بدلندهای ناحیه مکران اشاره کرد. انواع آبشارها مانند پیران سرپل ذهاب، سمیرم اصفهان و کلات نادری و اشکال فرسایش آبی و تنگ ها چون تنگ چوگان، پل دختر و تنگ های مناطق سیستان و دره شمخال باجگیران در شمال خراسان و کانیون‌های زاگرس مانند ریجاب و گلین درسرپل ذهاب نیز از دیگر پدیده‌های زمین‌گردشگری این سرزمین هستند که عموما حاصل فرآیندهای مشترک زمین ساخت و فرسایش آبی هستند.

همچنین مخروط افکنه‌های گرمسار، دامنه‌های کوه شاه جهان در خراسان شمالی و حاشیه غربی لوت از مهم‌ترین اشکال تراکم رسوبات تلقی می‌شوند. کویرهای داخلی ایران با وجود اشکال فرسایش بادی شامل برخان‌ها و انواع تپه‌های شنی، نبکاها، کلوت‌ها و پهنه‌های نمکی مانند کویر لوت به عنوان میراث طبیعی جهانی و کویرهای مسیله، حوض سلطان، کبوترخان و سیرجان نیز حاصل مشترک عوامل اقلیمی و فرسایش‌های آبی و بادی هستند که دیگر جاذبه‌های زمین‌گردشگری کشور را شکل داده‌اند. تپه‌ها و سدهای ماسه‌ای ساحل خزر، جزایر چین خورده و مرجانی خلیج فارس و جزایر نمکی مانند هرمز، فرور، ابوموسی، تنب بزرگ و کوچک ولارک، آبفشان‌های واقع در سواحل چاه بهار، سواحل بالاآمده و پرتگاه های ساحلی عمان و مکران توام با پادگانه‌های ساحلی نیز از مهم‌ترین اشکال پیکرشناختی ایران محسوب می‌شوند که تحت تاثیر مشترک تکتونیک، انرژی امواج، بیولوژی و شیمی دریا و فرآیند های رسوب گذاری تشکیل شده اند.

اما در نهایت باید از معادن باستانی ایران از جمله معدن نمک چهرآباد زنجان و معادن باستانی نخلک و انارک، جنوب شاهرود و دامغان، معادن قلعه زری بیرجند و عباس آباد شاهرود نام برد. علاوه بر گستردگی و گوناگونی، از دیگر ویژگی‌های مهم زمین‌گردشگری ایران وقوع عوارض و پدیده های ژئوتوریستی در کنار مجموعه‌ای از جذابیت‌های اکوتوریستی، باستانی، فرهنگی و عشایری است. به عنوان نمونه، گردشگران می‌توانند در حوالی کوه سبلان ضمن بررسی علمی و آشنایی با مناطق آتشفشانی و انواع سنگ‌های آذرین، از چشمه‌های آب گرم منطقه نیز بهره‌مند شوند و توامان با فرهنگ، آداب و رسوم و نحوه زندگی ایلات و مشاغلی چون دامداری و رمه گردانی سنتی، صنایع دستی و زنبورداری آشنا شده، ضمن خرید صنایع دستی از فرآورده‌های لبنی و عسل منحصر به فرد سبلان استفاده کنند. در اکثر مناطق گردشگری ایران این گوناگونی در پتانسیل‌های گردشگری قابل مشاهده است.

در این راستا شرکت فنی و مهندسی فناوران ویراپاسارگاد با در اختیارداشتن کارشناسان متخصص زمین‌شناس و گردشگر اقدام به برپایی کمپ‌ها و تورهای مرتبط با زمین‌شناسی در مناطق مختلف ایران نموده است.‌

دستگاه XRF پرتال

دستگاه XRF پرتال

همواره آنالیزهای عنصری در صنعت از اهمیت بالایی برخوردار بوده است و تقریبا جزء جدانشدنی بخش‌های تولید، کنترل کیفی و تحقیق و توسعه یک فرآیند تولیدی می‌باشد. این نوع از آنالیزها، به ویژه در صنایعی همچون اکتشاف، استخراج و استحصال معادن، فلزات پایه و اساسی، آلیاژسازی (همچون فولاد) و بسیاری صنایع با پایه فلزی مختلف از اهمیت و کارایی بالاتری برخوردار است. از این رو دسترسی به فرآیندها و تجهیزاتی مناسب که علاوه بر برخورداری از دقت سنجش بالا، تا جای امکان نیاز کمتری به آماده‌سازی نمونه داشته باشند، از سهولت استفاده و انعطاف کاری بالایی برخوردار باشند و در کوتاه‌ترین زمان ممکن نتایج آنالیز را بدست دهند، مطلوب صاحبان صنایع و کارشناسان فنی نیازمند آنالیزهای عنصری است. از جمله فرآیندهای آنالیز عنصری که در دسته آنالیزهای سطحی قرار می‌گیرد، طیف‌سنجی تابش فلوئورسانس پرتوی ایکس است که به اختصار به عنوان آنالیز XRF شناخته می‌شود.

در این فرآیند، پرتوی ایکس به نمونه می‌تابد و در اثر برانگیختن اتم ها و ایجاد الکترون، اشعه ایکس ثانویه، تولید می‌شود. هر نمونه بر اساس ترکیب شیمایی خاصی که دارد، از طیف مشخصه اشعه ایکس خاصی برخودار خواهد بود. با استفاده از این تکنیک، می‌توان آنالیز عنصری نمونه‌های بلورین، باستانی، زمین‌شناسی، کانی‌ها، سنگ‌ها، شیشه، سیمان، سرامیک‌ها و آلیاژهای فلزی را انجام داد.

این طرح که از روش آنالیز عنصری پرکاربرد و محبوب فلوئورسانس اشعه ایکس بهره می‌گیرد، به عنوان یک روش غیر تخریبی جهت شناسایی و نیز غلظت سنجی طیف وسیعی از عناصر و فلزات مورد استفاده قرار می‌گیرد. راحتی و آسانی آزمایش آنالیز مواد توسط این دستگاه و نیز تست‌های کوتاه مدت و سریع نسبت به تجهیزات غیرپرتابل از جمله مزیت‌های این روش می‌باشد. کاربرد میدانی دستگاه به منظور مکان‌یابی و غلظت‌سنجی آنی و به‌هنگام از مهم‌ترین ویژگی‌های مورد علاقه کاربران می‌باشد.

با توجه به عدم تولید این دستگاه در داخل کشور، تهیه این دستگاه از شرکت‌های خارجی با در نظر گرفتن افزایش قیمت دلار بسیار هزینه‌بر خواهد بود و درعین‌حال به واسطه تحریم‌های موجود در این حوزه، امکان خرید و انتقال آن به کشور با مشکلات جدی مواجه خواهد بود. از این رو، طراحی و ساخت این دستگاه در داخل کشور علاوه بر رفع نیاز بخش‌های مختلف کشور، می‌تواند به‌صرفه‌جویی ارزی در کشور و امکان صادرات به کشورهای همسایه در آینده ای نزدیک را فراهم نماید.

در این راستا؛ شرکت فنی و مهندسی فناوران ویراپاسارگاد با توجه به ماهیت پویای خود و اینکه تحقیق و توسعه نقش بسیار پررنگی در این شرکت داشته و همواره درصد قابل توجهی از فعالیت‌های شرکت را شامل می‌شود و به منظور افزایش توانمندی و استقلال علمی و صنعتی کشور و همچنین در راستای چشم انداز، مأموریت و اهداف در نظرگرفته برای خود، همواره به بومی‌سازی و توسعه فناوری‌های نوین توجه ویژه‌ای داشته است. لذا این شرکت در نظر دارد با توجه به دانش فنی در این حوزه، اقدام به طراحی و ساخت دستگاه قابل حمل آنالیزور عنصری به روش فلوئورسانس اشعه ایکس نماید.