رسوخ علوم شیمی و فیزیک در بهسازی سنگهای قیمتی

محمدجواد پیش‌بین در گفتگو خبرگزاری مهر اظهار کرد: کانون هماهنگی دانش، صنعت و بازار جواهرات و سنگهای قیمتی سعی در رسوخ فناوری در تولید محصولات مرتبط با سنگها و جواهرات دارد.

به گفته رئیس کانون هماهنگی دانش، صنعت و بازار جواهرات و سنگهای قیمتی ایران (در معاونت علمی و فناوری)، در بخش معدنی یک کارگروه اجرایی تشکیل شده که کانون عضو آن است و اقدامات زیادی برای حوزه سنگ های قیمتی در این کارگروه انجام می شود اما هنوز متاسفانه دستورالعمل های کارشناسی شده در حوزه جواهر و گوهر سنگ وجود ندارد که در صدد اصلاح آنها هستیم.

وی با بیان اینکه تا یک الی دوماه دیگر مرکز نوآوری بهسازی سنگهای قیمتی در مشهد راه اندازی می شود، افزود: قرار است پروژه های تحقیقاتی و فناورانه از صفر تا صد ساخت محصولات مرتبط با سنگهای قیمتی در این مرکز مورد پیگیری قرار بگیرد.

پیش بین با بیان اینکه ساخت محصولات مرتبط با سنگهای قیمتی نیاز به تجهیزات دارد، بیان کرد: حوزه سنگهای قیمتی از همه علوم همچون فیزیک، شیمی، زمین شناسی، مکانیک، معدن، فیزیک ، شیمی، طراحی، گرافیک و…بهره می گیرد از این رو لازم است این مرکز نوآوری ایجاد شود.

وی با تاکید بر اینکه با بنیاد نخبگان، مراکز تحقیقات و دانشگاههای استان صحبتهایی برای اجرای پروژه های فناورانه در این مرکز نوآوری داشته ایم، گفت: قرار است ماشین آلات مورد نیاز صنعت سنگ و جواهرات، کاربرد لیزر در صنعت جواهر و… را با استفاده از دانش فناوران و اجرای پروژه های تحقیقاتی در پیش بگیریم.

پیش بین با تاکید براینکه این مرکز نوآوری در حال ساخت است، گفت: این تحقیقات با حمایت مرکز نوآوری اجرایی می شوند.

وی گفت: بدین واسطه علوم مختلف همچون علم شیمی در بهسازی جواهرات و ساخت سنگهای مصنوعی، استفاده از فیزیک در بکارگیری روشهای نوین در جواهرسازی، مکانیک در بهبود ریخته گری و ابکاری، طراحی و گرافیک و … در بهسازی جواهرات و سنگهای قیمتی رسوخ پیدا می کند. 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار × 4 =