پتانسیل ژئوتوریسمی جزیره هرمز بی نظیر است

به گزارش خبرگزاری فارس از هرمز، کامبیز مهدی‌زاده شامگاه سه‌شنبه در آیین رونمایی از مستند «رخساره زمین؛ هرمز، جزیره رنگ‌ها» اظهار داشت: پیرو منویات مقام معظم رهبری پیرامون توجه بر جزایر بویژه جزیره هرمز، ما در طرح توسعه نوآوری‌ها و فناوری‌های حوزه زمین شناسی، معدن و صنایع معدنی، یکی از ماموریت‌های خود را تمرکز بر این موضوع قرار دادیم.

وی افزود: در این راستا و به عنوان اولین گام، اقدام به ساخت مجموعه مستندی گرفتیم که رخساره زمین نام گرفت و اولین قسمت از این مجموعه، «هرمز، جزیره رنگ‌ها» نام دارد و در نوع خود در کشور اولین است.

مدیر طرح توسعه نوآوری‌ها و فناوری‌های حوزه زمین شناسی، معدن و صنایع معدنی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری تصریح کرد: در این مستند تصاویری برای اولین بار از پدیده‌های زمین شناختی و زمین گردشگری جزیره به نمایش درآمده است.

مهدی‌زاده ادامه داد: به دلیل ساختار گنبد نمکی، جزیره هرمز از تنوع کانی‌شناسی منحصر به فردی در جهان برخوردار است و اغلب زمین‌شناسان دنیا هرمز را موزه کانی‌شناسی جهان می‌دانند.

وی اضافه کرد: بر اثر انحلال نمک و تاثیر آب‌های جاری حاصل از بارندگی در بسیاری از نقاط هرمز، غارهای نمکی فوق العاده‌ای با تبلور نمک به وجود آمده‌اند که جزء جاذبه‌های جدید گردشگری هرمز محسوب می‌شود و وسعت زیادی از جزیره را کوه‌های نمکی تشکیل می‌دهند.

مدیر طرح توسعه نوآوری‌ها و فناوری‌های حوزه زمین شناسی، معدن و صنایع معدنی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری به بخش اکوتوریسم هرمز اشاره کرد و اظهار داشت: در سال‌های اخیر زیر ساخت‌های خوبی در هرمز برای رفاه گردشگران ایجاد شده و می‌تواند اشتغال متعددی را در این نقطه محروم ایجاد کند.

مهدی‌زاده گفت: باید همت شود تا اساسا توسعه جزیره هرمز بر پایه گردشگری اکوتوریسم و ژئوتوریسم برنامه‌ریزی گردد.

وی ادامه داد: از دیگر اهداف این مستند، توسعه زیرساخت‌های علمی، پژوهشی و البته حرکت در مسیر دیپلماسی صلح با استفاده از ابزار فناوری است.

مدیر طرح توسعه نوآوری‌ها و فناوری‌های حوزه زمین شناسی، معدن و صنایع معدنی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، صیانت از خاک کشور را یک وظیفه همگانی عنوان کرد و ادامه داد: باید از این گنجینه ارزشمندمان پاسداری کنیم.

وی خاطرنشان کرد: فروش خاک کشور در هیچ منطقه‌ای قابل قبول نیست البته که این اتفاق در جزیره هرمز نیفتاده و این خاک برای بومیانش درآمدزایی و اشتغالزایی کرده است.

مهمان‌نوازی هرمزنشینان از برندهای گرشگری جزیره است

سیدمجدالدین حسینی بخشدار هرمز با اشاره به گردشگری بودن جزیره هرمز بیان داشت: صنعت گردشگری فرصتی مناسب برای رشد و شکوفایی اقتصادی کشور است و رویکرد توسعه پایدار و نظام گرا، یکی از ضرورت‌های مدیریت موثر در عصر حاضر برای توسعه صنعت گردشگری در جزیره هرمز است.

وی بیان کرد: یکی از جذاب ترین و پر طرفدارترین رشته‏‌های گردشگردی و جهانگردی بوم‏ گردی، طبیعت‌‏گردی یا اکوتوریسم است.

بخشدار هرمز اضافه کرد: در کنار آن طبیعت زیبای هرمز، سواحل آبشرین‌کن، محیط زیست، ساحل سرخ ، ساحل مفنغ و سنگ مرغان با طلوع و غروب فوق العاده زیبای خورشید بر فراز دریا که طلوع آن از دریای عمان و غروب آن در خلیج همیشه فارس است و موقعیتی استثنایی را برای این جزیره رقم زده است.

حسینی گفت: دره سکوت، دره رنگین کمان، کوه ادویه، معدن خاک سرخ، دره نمکی سمت سایت دره زاغ، دره هشتادگزی و دره پل شکیته، غار های نمکی و الهه نمک، از جمله اماکن گردشگری مربوط به حوزه ژئوتوریسم هرمز است.

وی بیان کرد: نحوه برخورد مردمان خونگرم و مهمان نواز این جزیره رنگین کمانی خود یک برند برای صنعت گردشگری است و این جزیره و مردمان مقاومش پذیرای گردشگران ایرانی و خارجی هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هفده − هشت =