چه چیزی باعث هوشمندسازی معادن می‌شود؟

تمامی معادن به دنبال راهی برای کاهش هزینه‌های خود هستند و در این راستا افزایش بهره‌‌وری و ایمنی را نیز مد نظر قرار می‌دهند.اینترنت اشیا (IOT) ،‌ پردازش ابری، هوش مصنوعی (AI)، تجزیه و تحلیل پیش‌بینانه و در نهایت چنین مواردی نقش مهمی در حرکت به سمت اتصال به اکوسیستم هوشمند‌سازی معادن را برعهده دارند.

فناوری‌های نسل چهارم در کشورهای توسعه‌یافته معدنی

معاون امور معادن معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری گفت: در سالیان اخیر رویکرد اصلی کشورهای پیشرو در توسعه معادن خود، استفاده از فناوری‌های نسل چهارم صنعت یا همان انقلاب صنعتی چهارم است، انقلاب صنعتی چهارم به صورت استفاده از فناوری‌های اتوماسیون صنعتی در فرآیند تولید تعریف می‌شود.

اجرای طرح پتانسیل‌یابی ژئوپارک در محدوده استان اصفهان

مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی، فناوری اطلاعات و بودجه سازمان زمین‌شناسی‌و اکتشافات‌معدنی کشور، از آغاز تهیه نقشه‌های زمین‌شناسی نسل دوم سرور پایه به صورت پایلوت و اکتشافات سیستماتیک در محدوده‌ای از استان اصفهان خبر داد و گفت: علاوه بر آن طرح پتانسیل‌یابی ژئوپارک در محدوده این استان در دستور کار سازمان قرار دارد.

اکتشاف سنگ‌‌آهن در سه گستره معدنی بزرگ اصفهان انجام شد

مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی، فناوری و بودجه سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی کشور از اجرای عملیات اکتشاف سنگ آهن در سه گستره بزرگ معدنی در اصفهان برای رفع نیاز واحدهای فولادی این خطه خبر داد.مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی، فناوری و بودجه سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی کشور از اجرای عملیات اکتشاف سنگ آهن در سه گستره بزرگ معدنی در اصفهان برای رفع نیاز واحدهای فولادی این خطه خبر داد.

پتانسیل ژئوتوریسمی جزیره هرمز بی نظیر است

پیرو منویات مقام معظم رهبری پیرامون توجه بر جزایر بویژه جزیره هرمز، در طرح توسعه نوآوری‌ها و فناوری‌های حوزه زمین شناسی، معدن و صنایع معدنی، یکی از ماموریت‌ها تمرکز بر این موضوع قرار داده شده است.

شناسایی و اکتشاف فلزات گران‌بها با روش استاندارد زیست محیطی محققان

تیمی فناور با رعایت استانداردهای ملی و بین‌المللی محیط‌ زیستی به حوزه فعالیت‌های معدنی برای اکتشاف مواد فلزی و غیرفلزی ورود کرد و توانستند با رعایت استانداردهای ملی و بین‌المللی نسبت به شناسایی و استخراج معدن طلا کوه زر در نزدیکی شهر مشهد اقدام کنند.

دور نمای زغالسنگ در آینده

افزایش روزافزون جمعیت ودرنتیجه تامین انرژی مورد نیاز بشر یکی ازچالشهای آتی مهندسان و دانشمندان خواهد بود بیش از150 سال ازا ستخراج نفت می گذرد و با توجه به ذخایر قطعی نفت جهان و مصرف کنونی نفت تا 50 سال آینده ذخایر به اتمام خواهد رسید بنابراین اخذ تدابیر مناسب درزمینه تامین انرژی از ضروریات خواهد بود.

اتوماسيون و رباتيک پلي به سوي معادن آينده

اتوماسیون و روباتیک در معادن از جمله موضوعات بحث انگیز دو دهه گذشته محسوب می شود. عده ای از متخصصین معدن معتقدند که اتوماسیون و روباتیک تهدیدی برای ادامه شغل آنان تلقی می گردد . شغلی که بیش از هزاران سال و با نقش موثر تجربه همراه بوده است . بعضی از دست اندرکاران معادن معتقدند بدلیل هزینه اولیه هرگز اینوع عملیات در معادن متداول نخواهند شد اما از سوی دیگر هر روز بر تعداد محققین و متخصصین که معتقدند استفاده از اتوماسیون و روباتیک در معادن بدلایل ایمنی ، سرعت در عملیات ، دسترسی به تولید بالا و کاهش هزینه عملیات اجتناب ناپذیر است اضافه می شود . این گروه معتقدند که آینده معادن صرفنظر از نوع و اندازه به دلایل فنی و اقتصادی باید به نوعی به سیستم معدنکاری هوشمند مجهز شود اتوماسیون و روبا تیک پلی است برای دسترسی به این هدف نه مانعی برای معدنکاران در این مقاله سعی خواهد شد تا جنبه های مختلف این موردد بحث قرار گیرد .