پتانسیل ژئوتوریسمی جزیره هرمز بی نظیر است

پیرو منویات مقام معظم رهبری پیرامون توجه بر جزایر بویژه جزیره هرمز، در طرح توسعه نوآوری‌ها و فناوری‌های حوزه زمین شناسی، معدن و صنایع معدنی، یکی از ماموریت‌ها تمرکز بر این موضوع قرار داده شده است.

شناسایی و اکتشاف فلزات گران‌بها با روش استاندارد زیست محیطی محققان

تیمی فناور با رعایت استانداردهای ملی و بین‌المللی محیط‌ زیستی به حوزه فعالیت‌های معدنی برای اکتشاف مواد فلزی و غیرفلزی ورود کرد و توانستند با رعایت استانداردهای ملی و بین‌المللی نسبت به شناسایی و استخراج معدن طلا کوه زر در نزدیکی شهر مشهد اقدام کنند.

دور نمای زغالسنگ در آینده

افزایش روزافزون جمعیت ودرنتیجه تامین انرژی مورد نیاز بشر یکی ازچالشهای آتی مهندسان و دانشمندان خواهد بود بیش از150 سال ازا ستخراج نفت می گذرد و با توجه به ذخایر قطعی نفت جهان و مصرف کنونی نفت تا 50 سال آینده ذخایر به اتمام خواهد رسید بنابراین اخذ تدابیر مناسب درزمینه تامین انرژی از ضروریات خواهد بود.

اتوماسيون و رباتيک پلي به سوي معادن آينده

اتوماسیون و روباتیک در معادن از جمله موضوعات بحث انگیز دو دهه گذشته محسوب می شود. عده ای از متخصصین معدن معتقدند که اتوماسیون و روباتیک تهدیدی برای ادامه شغل آنان تلقی می گردد . شغلی که بیش از هزاران سال و با نقش موثر تجربه همراه بوده است . بعضی از دست اندرکاران معادن معتقدند بدلیل هزینه اولیه هرگز اینوع عملیات در معادن متداول نخواهند شد اما از سوی دیگر هر روز بر تعداد محققین و متخصصین که معتقدند استفاده از اتوماسیون و روباتیک در معادن بدلایل ایمنی ، سرعت در عملیات ، دسترسی به تولید بالا و کاهش هزینه عملیات اجتناب ناپذیر است اضافه می شود . این گروه معتقدند که آینده معادن صرفنظر از نوع و اندازه به دلایل فنی و اقتصادی باید به نوعی به سیستم معدنکاری هوشمند مجهز شود اتوماسیون و روبا تیک پلی است برای دسترسی به این هدف نه مانعی برای معدنکاران در این مقاله سعی خواهد شد تا جنبه های مختلف این موردد بحث قرار گیرد .

استفاده از رباتیک و حفاری خودکار برای امنیت معدنچیان

کار در معدن از سخت‌ترین مشاغل جهان به شمار می‌رود که کمترین امنیت جانی را دارد. با این حال پیشرفت تکنولوژی و به‌کارگیری دستاوردهای نوآورانه می‌تواند تا حدی این شرایط دشوار را برای معدنچیان آسان‌تر کند.

کمبود فناوری روز در بخش معدن از دلایل خام‌ فروشی است

رئیس سازمان نظام مهندسی معدن ایران گفت: امروز یکی از دلایل خام‌فروشی در بخش معدن ناشی از کمبود فناوری روز است، در حالی که بخش معدن در شرایط تشدید تحریم‌ها می‌تواند نقش کلیدی در توسعه اقتصادی کشور ایفا کند.

استخراج مواد معدنی در فضا در آزمایش جدید ایستگاه فضایی

آزمایشات در ایستگاه فضایی بین‌المللی (ISS) نشان‌ داده است که ما می‌توانیم سنگ معدن‌هایی را با بهره‌وری ۴۰۰ درصدی از فضا استخراج کنیم. ایستگاه فضایی بین المللی در طول سال های گذشته آزمایش های علمی غیرمنتظره ای را انجام داده که نتایج آن بی سابقه بوده است.

فورتسکیو متال به دنبال توسعه انرژی های سبز

شرکت معدنی بزرگ فورتسکیو استرالیا برنامه هایی بلند پروازانه برای راه اندازی کسب و کاری در حوزه انرژی های تجدید پذیر دارد و قصد دارد در این زمینه با غول های نفتی دنیا برای تامین انرژی سبز با هزینه پایین تر رقابت نماید. فارست مدیر میلیاردر استرالیایی این شرکت که فورتسکیو متالز را در طی دو دهه به چهارمین شرکت معدنی بزرگ دنیا مبدل ساخت اظهار داشت که تاکنون توافقات اولیه ای با غنا و افریقا در این راستا صورت گرفته و یک تیم تشکیل شده و به دنبال شرکای دیگری نیز هستند.