حفاری هوشمند با استفاده از سیستم DGPS

از اویل دهه ۱۹۷۰ میلادی ماشین های حفاری به‌طور گسترده ای در معادن مورداستفاده قرار گرفتند. این ماشین‌ها با دو روش جهت شناسایی محل حفاری چال ها اقدام می کردند: از طریق نقشه‌برداری که بر روی تمامی نقاط پترن( الگو) صورت می گرفت و یا اپراتور دریل به‌صورت تخمینی و با استفاده از فاصله چال ها به سمت چال بعدی دریل را هدایت می کرد.

با گسترش علم رایانه و الکترونیک و ورود آن به عرصه معدنکاری امکان مشاهده و حتی تعیین دقیق مکان‌های حفاری بوجود آمده. در این صورت دقت حفاری بالا رفته و امکان بروز خطا به‌طور چشم گیری کاهش می‌یافت.


سامانه موقعیت یاب جهانی تفاضلی که به صورت کوتاه شده DGPS نامیده می شود، نوع بهبودیافته سامانه موقعیت یاب جهانی است که قادر به تعیین موقعیت دقیق تر نسبت به جی پی اس، از دقت در حدود 10 متری چی پی اس به حدود زیر 10 سانتی متر در بهترین حالت پیاده سازی است.

در شرایط بهینه دقت با خطای زیر 1 سانتی متر قابل دستیابی می باشد. در صورت راه اندازی این سیستم استفاده از قابلیت های آن جهت تعیین دقیق محل شاول و تعیین نور بار، تقشه برداری و جلوگیری از حوادث استفاده کرد.

به منظور افزایش دقت و جلوگیری از بروز خطاهای انسانی می توان از سیستم حفاری هوشمند استفاده نمود. سیستم هوشمند این امکان را فراهم می سازد تا کلیه فعالیت های ماشین آلات حفاری توسط اپراتور دریل قابل مشاهده بوده و داده های مربوط به حفاری نیز قابل مشاهده به صورت گزارش توسط مدیران معدن باشد.

http://virapasargad.ir/scientific/

https://www.sid.ir/Fa/Seminar/ViewPaper.aspx?ID=9889

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *