سیستم تهویه بهینه و هوشمند در معادن زیر زمینی

تهویه در معادن زیر زمینی

با توجه به زمان طولانی کاری هر شیفت و اثرات زیانبار تنفس طولانی مدت گازهای خطرناک منوکسید کربن، متان، ریز ذرات سمی سرب و روی، باعث توجه روزافزون به تهویه ی مناسب و ایمن در این بخش شده است. وجود هوای کافی و تمیز باعث افزایش سلامت کارگران و بازدهی بیشتر شیفت کاری میشود.

هر چند در بسیاری از مواقع مثل وجود گاز متان در معادن زیر زمینی تهویه ی مناسب ضروری و حیاتی است. تهویه ی مناسب و از سویی مسایل اقتصادی ما را به سوی استفاده از سیستم های اتوماتیک و بهینه رهنمون می کند.

در این مقاله با بررسی یک نمونه معدن زیر زمینی و استفاده از سیستم یک حسگر مداوم، غلظت گازهای سمی، گرد و غبار و دما (که اغلب تنها به صورت هشداردهنده در معادن استفاده می شود) در محل فعالیت اوپراتور، میزان و دمای هوای ورودی را تعیین می کنیم. میزان و غلظت گازها و ذرات سمی را در یک سیستم کنترلی فیدبک 1 به گون های تعریف می کنیم که از حدی کمتر سیستم توربین هوا و ترموستات کنترل دمای ورودی به طور اتوماتیک خاموش شود.

در حالت نزدیک به حالت هشدار و خطر سیستم تهویه در بیشترین حالت کاری قرار می گیرد و دما تا حد امکان پایین نگه داشته شود در حالات بین این دو هم عملکرد توربین هوا و ترموستات دمایی را به کمک تابعی برای سیستم تعریف می کنیم به گونه ای که حالت بهینه کاری و ایمنی در فصول مختلف فراهم شود.

همچنین مصرف الکتریسیته معادن جهت سیستم تهویه، در حدود 30 تا 40 درصد انرژی کل مصرفی می باشد. بعلاوه بسته به موقعیت جغرافیایی معادن، هزینه های گرم و سرد کننده زیادی نیز اضافه می شوند. در نتیجه برای کارآمدتر کردن هزینه ها و بهینه سازی هوای مورد نیاز، معادن باید از فن آوریهای موجود همانند رقیق کردن و بیرون کردن آلوده کننده های هوا، محدود کردن نشتی ها و جلوگیری از افت فشار غیرضروری پرهزینه بادبزن استفاده کنند که این مستلزم یک مدیریت پیوسته و دقیق بر تهویه می باشد. با اجرای یک سیستم هوشمند و هماهنگی بین اجزاء سیستم تهویه یک معدن، با حداقل هزینه و حداکثر ایمنی عمل می نماید.

منبع:

http://virapasargad.ir/scientific/

https://www.sid.ir

https://www.civilica.com/Paper-NIVHC02-NIVHC02_063

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *